Nazwa domeny – jak wybrać najlepszą?

Jedną z ważniejszych decyzji jakie musimy podjąć zakładając firmową stronę internetową jest wybór odpowiedniej nazwy dla naszej domeny. Nazwa domeny to inaczej mówiąc unikalna nazwa, która jest połączona bezpośrednio z adresem IP naszej witryny. Służy ona do łatwiejszej identyfikacji strony niż po numerach IP. Ponadto nazwę domeny możemy umieścić w końcówkach adresu email, co przyda naszej działalności bardziej profesjonalnego charakteru. Możemy sami stworzyć nazwę domeny lub odkupić już wcześniej używaną. Jak wybrać najlepszą domenę dla naszej działalności?

Domeny używane – na co uważać?

Domeny używane pochodzą z porzuconych stron internetowych, które z rożnych powodów przestały być prowadzone. Dzięki temu możemy uzyskać elegancką nazwę, którą łatwo zapamiętać, jednak trzeba pamiętać o tym, że nazwa ta ma już historię. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup używanej nazwy powinniśmy sprawdzić czy w przeszłości nie zdobyła ona negatywnej opinii, która może bardzo źle wpłynąć na wyniki wyszukiwania. Część domen „z drugiej ręki” jest tak naprawdę rejestrowana w celu późniejszej odsprzedaży. W takim przypadku nie spotka nas żadna przykra niespodzianka.

Nowa nazwa domeny. Jeżeli jednak postanowimy wybrać nową nazwę domeny musimy dokładnie przemyśleć kilka rzeczy. Przede wszystkim musimy wybrać nazwę, która będzie prosta do zapamiętania, będzie kojarzyła się z naszą działalnością i będzie powiązana z naszą działalnością, nawet wtedy, gdy rozszerzymy charakter biznesu. Możemy oczywiście jako nazwę domeny zastosować nazwę naszej firmy, często jednak lepiej jest zastosować proste słowa kluczowe, kojarzące się z tym co robimy. Nieważne jednak co wybierzemy, powinniśmy wystrzegać się używania cyfr i polskich znaków. Stosowanie ich może znacznie skomplikować wyszukiwanie naszej strony. Unikajmy też długich nazw i wszelkiego rodzaju myślników i podkreślników.

.org? .pl? Jakie rozszerzenie wybrać?

Ważną częścią naszej nazwy jest też rozszerzenie. Najpopularniejsze to końcówki .com lub .pl, często jednak trudno jest znaleźć wśród nich pasującą nam nazwę. Jeżeli potrzebujemy nazwy dla strony organizacji powinniśmy wybrać rozszerzenie .org. Gdy zamierzamy trafić jedynie do polskich odbiorców najlepszym wyborem będzie rozszerzenie .pl. Możemy także wybrać inne dostępne rozszerzenia, jeżeli uznamy, że są one bardziej odpowiednie.